Przejdź do treści

Pozyskanie kredytu inwestycyjnego

 • przez
Home » usługi finansowe » Pozyskanie kredytu inwestycyjnego

Pozyskanie kredytu inwestycyjnego

Pozyskanie kredytu inwestycyjnego brzmi jak proste zadanie. Teoretycznie należy wybrać banki, pozyskać wnioski kredytowe, przygotować je, skompletować dokumenty i złożyć w oddziale. Tak rzeczywiście jest ogólnie rzecz ujmując. Jak zawsze problemy pojawiają się w szczegółach. Jakby tak było w rzeczywistości to pośrednicy finansowi nie mieliby pracy, a jednak jest zupełnie inaczej. około 75% wszystkich produktów bankowych sprzedawanych jest przez pośredników- doradców kredytowych – doradców finansowych.

Co w takim razie należy zrobić w pierwszej kolejności, aby pozyskać kredyt inwestycyjny?

 1. Przeanalizować sytuację finansową spółki (sprawozdania finansowe, posiadane kontrakty, płynność finansową) w kontekście oczekiwań banku. Wtedy będziemy wiedzieli, czy spółka mieści się w kryteriach spółek finansowanych przez bank. Jeżeli spółka nie spełnia kryteriów w tym zakresie to opracujemy plan zmian jakie należy wprowadzić, aby bank pozytywnie zweryfikował spółkę. Po analizie prezentujemy rekomendacje w zakresie doradztwa finansowego (UWAGA: świadczymy usługi eksperckie dla firm pełniąc w nich funkcję zewnętrznego dyrektora finansowego).
 2. Przeanalizować inwestycję w kontekście wymagań banków dotyczących takich zmiennych jak: wkład własny, LTV, wskaźników finansowych, oczekiwanego zaawansowania inwestycji itd.
 3. Określić warunki/zasady na jakich chcielibyśmy pozyskać finansowanie inwestycji.
 4. Opracować kompleksową dokumentację kredytową- biznes plan i analizę finansową inwestycji (analizę statyczną, analizę dynamiczną i prognozę SF). Na podstawie tych dokumentów możemy przeprowadzić konsultacje z bankami na temat możliwości finansowania inwestycji na warunkach/zasadach określonych na powyższych punktach pracy.
 5. Przeprowadzenie konsultacji z bankami na temat możliwości finansowania inwestycji. Efektem pracy powinna być oferta z banku w formie listu intencyjnego, term sheetu lub innego dokumentu prezentującego warunki współpracy.
 6. Opracowanie dokumentacji kredytowej – wniosku kredytowego i zebranie wszystkich załączników do wniosku.
  O kolejnych punktach pracy nad kredytem inwestycyjnym napiszę w kolejnej publikacji.

Pozyskanie kredytu inwestycyjnego w praktyce jest:

 • Złożonym oraz czasochłonny procesem. Często jest tak, że okres potrzebny od rozpoczęcia pracy nad kredytem do podpisania umowy kredytowej może trwać nawet 3 miesiące
 • Procesem wymagającym dużego doświadczenia, aby przewidzieć pytania/wątpliwości analityka finansowego oraz decydenta kredytowego. Wtedy możemy rozwiać te wątpliwości na etapie przygotowania dokumentacji kredytowej.
 • Wielotematycznym procesem wymagającym od doradcy wiedzy finansowej, strategicznej, budowlanej i innej w zależności od tematyki inwestycji.