Przejdź do treści

Kredyt gotówkowy dla firm

Home » Usługi finansowe dla firm » Kredyt gotówkowy dla firm

Kredyt gotówkowy dla firm

Kredyt gotówkowy dla firmy to kolejna usługa w zakresie doradztwa finansowego jaką oferujemy naszym klientom. Jest to również najszybszy i najłatwiejszy sposób na pozyskanie kredytu przez firmę. Największym minusem takiego rodzaju finansowania jest relatywnie niska kwota kredytu jaką można uzyskać w takim uproszczonym procesie udzielenia kredytu. Niska wartość pozyskanego kredytu wiąże się z ograniczonymi formalnościami jakie należy dopełnić, aby pozyskać taki kredyt. Można wymieniać wiele korzyści (plusów), ale również są minusy. Największym z nich jest wysokie oprocentowanie takiego kredytu. Banki równoważą wysokie ryzyko udzielenia kredytu gotówkowego wysokim kosztem jego uzyskania.

W naszej ocenie kredyt gotówkowy jest jednym z najgorszych narzędzi finansowania działalności przedsiębiorstwa. Najczęściej odradzamy naszym klientom pozyskiwanie tego rodzaju finansowań. Gdy klient już posiada kredyty gotówkowe w firmie to staramy się zmniejszyć koszt kapitału dodając inne narzędzia kredytowe takie jak kredyt obrotowy, które zmniejszy średnie oprocentowanie kapitału obcego. Czyli jeżeli kredyt gotówkowy jest oprocentowany np.: 7% w skali roku, a kredyt obrotowy 4% w skali roku to średnie oprocentowanie wynosi 5,5%. Oczywiście należy uwzględnić w tej kalkulacji wartość zapłaconej prowizji za uruchomienie kredytu oraz wartość (udzieloną kwotę) kredytu.


Powody dla których spółki korzystają z kredytu gotówkowego:

  • Szybki i łatwy sposób na pozyskanie finansowania bieżącego.
  • Minimalna ilość formalności przy pozyskaniu kredytu takich jak wymagane dokumenty, formalności.
  • Brak twardego zabezpieczenia takiego jak zabezpieczenie hipoteczne, zastaw rejestrowy lub inne. Głównym zabezpieczeniem takiego kredytu jest poręczenie majątkowe zarządu spółki (i/lub udziałowców).